Poslední akutalizace někdy z roku 1998!

Odpolední usínání (při tlumené hudbě), uvědomování si příjemných věcí, pomýšlení na profesionální karieru ve hře Člověče nezlob se, rozjímání nad ideou dokonalého baskytaristy, usilovná práce (hlavně noční) na čemkoli, hlubiny, čekání na hřmění a pohled na smáčenou, čtení, přání: poznat Jaromíra Nohavicu, poslouchání hudby, pohled na noční nebe, stavění vzdušných zámků, mňoukání mé černé kočičky, Big Lebowski od bratří Cohenů, příjemný hlas, The Cure, příjezd kočáru, šumění moře, nudu, Cocteau Twins, v poslední době poslouchám hlavně dvě alba, hladkou hladinu, polibky, Smashing Pumpkins - Adore, sníh, Morcheeba - Who Can You Trust   Dívat se na tancující!! publikum při Červnci, ovoce, zelenina, rozumné děti, vodu z pramenité studánky, Vladimira Nabokova, šeptat nahlas, Kolju na videu, Bámu - když neni naštvanej na mě nebo já zrovna na něj, zvedání očí vsloup, veselé barvy, minulou sobotu jsem napsal skvělou skladbu, jsem už hrozně unavenej a tak si jdu lehnout ahoj (určitě se koukni na mé úvahy O človíču - dalo mi to moc práce! Tak dobrou..... Brzy se už ode mě taky těš na ty legrační povídání o basácích...
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pokud znáte Boccacciův Dekameron, vše bude snadnější...
Na jednom statku vysokoho v horách se před shonem a žárem velkoměsta uchýlili 4 přátelé. 3 ženy (pro srovnání Dekameron: 7 žen) a 2 muži (Dekameron: 3 muži). Slíbili si, že každý den si spestří nějakou zábavnou hrou. Jeden z nich byl vždy zvolen patronem dne a to následujícím způsobem:

My se budeme zabývat 5.dnem. Ándží měl ještě před samotnou hrou díky dřívější konzultaci a díky společným nápadům s Íší o pravidlech dost jasné představy, ale celou dobu musíme brát v potažmo, že se pravidla do dnešní podoby vykristalizovala až během hry a že na nich mají zásluhu kromě obou zmíněných samozřejmě i: Hádží, Íťí a Sylví.
Pravidla hry: V zásadě  je hra postavena na obecných pravidlech hry Člověče nezlob se, ale stonásobné možnosti vývoje hry ji staví do zcela nového světla - je mnohem mnohem zábavnější, výrobce by měl hru inovovat podle našich návrhů (můžeme se domluvit na této e-mailove adrese marketing@newclovico.cz), aby měla možnost chytnout ještě druhý dech, aby mohla ještě nějakým způsobem oslovit i dnešní generaci.  Po jejím radikálním obohacení bych ji osobně začlenil, jako součást výuky už od základní školy (Základy společenského vědění). V pžípadě, že by se nevešla do osnov, stačilo by ji zařadit do pedagigicky nebo marketingově orientovaných škol, v krajním případě ji začlenit až na vysoké škole do oboru Politologie. ((Ale to už by bylo opravdu napováženou) - sami toho budete záhy svědky).
Ale zpět k pravidlům:
Každý hráč má 4 figurky, cílem hry je dopravit všechny v co nejkratěší době, a pokud možno také bez újmy, do k tomuto účelu určených domečků
Jako v obyčejném "Človíču", i zde je  správný nebo chcete-li šťastný vrh kostkou stěžejním prostředkem k ovládnutí situace. Pokud se vám podaří hodit vícekrát, např. 6, 6, 6, 2 - můžete každý tah přiřadit libovolné figurce, nemusíte-li ale nasazovat do hry.
A teď to začne být zajímavé: V libovolné chvíli (a to dokonce i po hodu) může libovolný hráč s libovolným hráčem vytvořit koalici o vzájemné spolupráci. Mohou se dohodnout například tři proti jednomu a čtvrtého naprosto zneškodnit, zvláště má-li náskok. Nebo se dohodnout se svým partnerem v koalici o vzájemné pomoci k vítězství, tak aby společně získali první a druhé místo a aby si pak takto vyhraný bank mohli náležitě rozdělit, ovšem pokud hrajete o větší obnos, dávejte pozor na to s kým hrajete!!! Nevěřte nikomu ani jeho krásným modrým očím. Jelikož je vstup do koalice naprosto dobrovolný, bez jakýchkoliv skrupulí můžete stejně snadno od smluvních podmínek i odstoupit, takže se váš největší přítel (ovšemže jen ve hře) v kterékoli chvíli může změnit v nejlstivějšího protivníka a lakomce toho nejhoršího řádu. A snad poslední důležitý bod. Představte si: Stojíte dvě políčka před vaším nejúhlavnějším nepřítelem, toužebně si přejete hodit dvojku, ale hodíte 5, copak ho skutečně přeskočíte a dáte se všanc jeho 3-trojce? Ne, s tímto svobodným slovíčem se jakéhokoliv tahu můžete i vzdát. Ovšem jestli někdy není lépe riskovat, to už záleží jen a jen na Vás.
Co vše je dovoleno v rámci koalice kromě již zmíněných bodů? Pokud jeden z hráčů koalice hodí "6" může ji věnovat (i více šestek, pokud padnou za sebou) jednomu ze svých partnerů: ať už ze vzájemné spolupráce, lítosti nebo nejspíše kvůli nějakému blízkému a většinou nízkému záměru.
Tak vidíte, ani to nebylo tak komplikované. Pravidla jsou dost jednoduchá, ale dovolte mi ještě zanalyzovat podrobněji naše človíčo a jeho dopad či odraz na různých jedincích. Položmě si především otázku, zda-li se v tomto případě ještě jedná vůbec o zábavnou společenskou hru nebo se jedná o na plochu hry přenesený skutečný svět, kde se odráží skuteční lidé ve svých rozličných podobách zla a občas náznaků dobra. Je to vše jenom hra nebo se zde odkrývají opravdové charaktery jednotlivých hráčů?
Zajímavé postřehy ze hry:
Muž versus Žena
Žena v človíču projevuje velkou mateřkost - človíčo tedy napomáhá rozvíjení jejího přirozeného pudu. Je opatrnější, méně riskuje, má menší ambice (i když v zaslepení touhy po krvelačné mstě je zákeřnější a celkově výraznější než muž). Žena nakonec častěji prohrává. Muž je hbitější, lépe, rychleji a operativněji se rozhoduje, chce vyhrát, je důmyslný. Mužské koalice jsou většinou velmi rafinované, je to většinou neporazitelný svazek, pokud ovšem někdo z partnerů nezradí (Hádží). S mužskými koalicemi mám tedy špatné zkušenosti a to nejednu (Hádží to stejné po II.). (To jsme opravdu všichni stejní a nikdy se už nezměníme?)
Zatímco žena je velmi mateřská a v rozdělování své lásky (v tomto případě svých tahů) svým dětem (zde: figurkám) je zcela spravedlivá, muž zde jedná zcela opačně - projevuje se u něho totiž tzv. spartánský syndrom. Muž vždy ztrácí zájem o své slabé, nemohoucí, neúspěšné syny a veškerou svou energii, péči a lásku věnuje jen těm nejudatnějším, nejpokročilejším, finišujícím. Žena zatím posouvá své čtyři figurky po poli, rozděluje se s nimi o pár svých bídných vrhů kostkou, jako by nevěděla, že takto musí zákonitě přijít o všechny. Žena není schopna obětí, muž všeho. Žena je věrnější, muž má větší sklony ke zradě (Hádží III.). Celkově je muž tedy dravější, což možná částečně vysvětluje i poměr mužů/žen v parlamentu. Podle mého názoru je tato hra ztělesněním nelehkosti a nerozhodnosti, která nás provází na každém kroku - v našich každodenních záležitostech. Usuzuji tak alespoň podle toho, že po každém chybném krůčku následují skutečné deprese a potřeba následného vyrovnávání se s vlastním selháním. Ale na druhou starnu, podle mé vlastní studie, si lidé, kteří se do hry zapojili postupem času osvojili řadu taktik a praktik, jak se stát tím nejsilnějším nejobávanějším a že se až 45% z nich stalo po tomto školení - daleko seběvědomějšími, snáze se vyrovnávajícími s každodenními starostmi a stresem. Musím však bohužel připomenout, že se vyskytlo i několik případů, kdy se některý ze svěřenců psychicky zhroutil, z náhlého objevu "hajzlovství",  "svinskosti" a prázdnoty, která mu tato hra pomohla (bohužel) odkrýt ve všech formách a příznacích života.
Závěrečné rady:
Nenechte se hrou unést natolik, abyste v kruhu svých přátel byli na sebe i mimo hru tak šelmovití jako během ní. Nehrajte pořád. Zkuste si dát vždy každý den alespoň dvě hodiny pauzy od hraní a pak to  zkuste znovu. O peníze příliš hrát nedoporučuji (ale tak o co?), jelikož prohru provází nepříjemný pocit, z výhry (a to nastane stejně jen hrozně málokdy) chvíli příjemný, ale pak taktéž soucitný, takže se většinou rozhodnete navrátit celou kořist bývalým právoplatným majitelům, ti však své navrácené peníze nedokážou nechat v kapsách jen tak na pokoji a zpravidla vás vyzvou k nové partii, nejspíš však už nevyhrajete a váš vklad vám tentokrát nikdo nevrátí!
Mnoho zábavy vám přeje celá naše letní skupinka a pokud pravidla ještě zdokonalíte (na leccos jsem možná také zapomněl) nebo během hraní narazíte na něco zábavného, komického rozhodně nám napište na noc@post.cz. Pokud se snad přihodí něco tragického, okamžitě volejte naši horkou krizovou linku: 02 / 66 66 66, v méně akutních případech volejte: 02/ 65 43 21 (denně jen od 9.00 do 16.00) nebo nás kontaktujte e-mailem: hot-line@newclovico.cz na všech zmíněných linkách sedí naši odborní psychologové, kteří jsou přímo vyškoleni na možných poruchách pří "Novém človíču". Svěřte se jim, důvěřujte jim, pomohou Vám. Pokud vás však projednou vyléčí! - nikdy se od nich nenechte zlákat na partičku nového človíča!!! Byli byste nadobro ztraceni!
 

Kliknete prosim!
reklama: billboard.cz


 

Stránky optimalizovány pro MSIE5.0 a vyšší, noc@post.cz 
© 1997 - 2001, PALEC-DESIGN